Sanace vlhkého zdiva - jak správně postupovat ?
Nadměrná vlhkost zdiva je často příčinou vážných poruch stavebních objektů. Při vzlínání vody jsou do konstrukcí vnášeny vodorozpustné soli přítomné v okolní zemině. Jedná se zejména o sírany, dusičnany a chloridy. Usazují se v odpařovací zóně omítky a zmenšují průměr pórů stavebních materiálů. Dochází k nárůstu kapilární vzlínavosti a zvýšení schopnosti materiálů hygroskopicky (ze vzdušné vlhkosti) přijímat a vázat vodu. Hydratační a krystalizační tlaky solí vedou k dalšímu poškození stavebních materiálů.
Nadměrná vlhkost konstrukcí zvyšuje vlhkost vzduchu místností a snižuje tepelně izolační vlastnosti zdiva, podporuje růst plísní, je i příčinou hniloby dřevěných prvků. Pro odstranění těchto negativních jevů je nezbytné provést sanaci postižených konstrukcí, tj. zabránit pronikání vlhkosti a povrchové úpravy řešit tak, aby bylo omezeno působení vody i solí.
Cesta k úspěšnému řešení problému vlhkosti zdiva vede od stanovení příčin, přes návrh a realizaci sanačních opatření, až k úspěšnému odstranění problémů. Bohužel se často setkáváme s postupem téměř opačným, který pohltí stejné náklady i úsilí, jako kvalitně realizovaná sanační opatření, nevede však k odstranění příčin a k vyřešení problému.
Diagnostika pro sanace
Základem úspěšné sanace je jednoznačné stanovení příčin vlhkostních poruch a podrobné poznání složení a vlastností zdiva i celé stavby. Podrobným průzkumem zjistíme složení a vlastnosti zdiva, pozici terénu a další vlivy na stavbu. Určíme příčiny zvýšení vlhkosti, obsah solí a stupeň nasycení zdiva vodou. Provedeme analýzu způsobu užívání objektu před sanací a provozu stavby po dokončení sanace.
provádíme měření
vlhkost prostředí
vlhkost zdiva
tepelné mosty
kondenzační místa
zajišťujeme laboratorní analýzy
odběr vzorků (omítky, malty, zdící materiál)
stanovení hmotnostní vlhkosti vážením
obsah vodorozpustných solí
stanovení pH
identifikace plísní a biologického napadení